Group

Baudouin Prot

Director

Biography

 

After graduating from HEC in 1972 and from ENA in 1976, Baudouin Prot joined the French Ministry of Finance where he spent four years before serving as Deputy Director of Energy and Raw Materials at the French Ministry of Industry for three years. He joined BNP in 1983 as Deputy Director of Banque Nationale de Paris Intercontinentale, before becoming the Director for Europe in 1985. He joined the Central Networks Department in 1987 and was promoted to Central Director in 1990 then Deputy Chief Executive Officer of BNP in charge of networks in 1992. He became Chief Executive Officer of BNP in 1996 and Deputy Chief Executive Officer of BNP Paribas in 1999. In March 2000, he was appointed Director and Deputy Chief Executive Officer of BNP Paribas then Director and Chief Executive Officer of BNP Paribas in May 2003. From December 2011 to December 2014, he served as non-executive Chairman of BNP Paribas. He is an Officer of the National Order of Merit and a Knight of the Legion of Honour.

 

Baudouin Prot has been a Director of Kering since May 19, 2005, after having served as a member of the Supervisory Board (from March 11, 1998 to May 19, 2005). His term of office was renewed by the Combined General Meeting on April 27, 2017 and will expire at the end of the Annual General Meeting called to approve the financial statements for the year ended December 31, 2020.